top of page
IMG-20220609-WA0044.jpg

Badanie EMG w Warszawie

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to ucisk na nerw pośrodkowy

w okolicy nadgarstka. Powoduje mrowienie, drętwienie i ból dłoni i/lub palców.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują:

ból w palcach, dłoni lub ramieniu;

drętwienie rąk w nocy lub nad ranem wybudzające pacjenta;

mrowienie lub mrowienie w obrębie palców I do III;

osłabienie kciuka lub trudności w chwytaniu.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka obejmuje stosowanie półsztywnych łusek na przedramię w trakcie snu.

Leczenie tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi jest nieskuteczne.

W większości przypadków jedynym skutecznym leczeniem jest zabieg operacyjny.

Badanie neurofizjologiczne zespołu cieśni nadgarstka obejmuje badanie włókien czuciowych oraz ruchowych nerwu pośrodkowego oraz nerwu łokciowego oraz badanie porównawcze.

Zespół kanału łokciowego

Zespół kanału łokciowego to stan, który obejmuje ucisk lub rozciąganie nerwu łokciowego w okolicy bruzdy nerwu łokciowego (w okolicy łokcia), który może powodować drętwienie lub mrowienie w palcu serdecznym (IV palec)

i małym (V palec), ból przedramienia i/lub osłabienie ręki.

Zespół kanału łokciowego może powodować ból, utratę czucia, mrowienie i/lub osłabienie. 

„Szpilki i igły” zwykle są wyczuwalne w palcu serdecznym i małym (IV i V palec). Objawy te są często odczuwalne, gdy łokieć jest zgięty przez dłuższy czas, na przykład podczas opieraniu się na łokciu, trzymania telefonu lub podczas snu.

Badanie neurofizjologiczne zespołu cieśni kanału łokciowego obejmuje badanie włókien czuciowych oraz ruchowych nerwu łokciowego oraz badanie metodą krótkich odcinków okolicy bruzdy nerwu łokciowego.

Tężyczka

Tężyczka to zespół objawów związany nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową wynikającą z względnego (tężyczka utajona) lub bezwzględnego (tężyczka jawna) niedoboru magnezu i wapnia w surowicy.

Tężyczka może powodować objawy napadowych drętwień, mrowień, skurczów mięśni, nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, uczucia lęku, niepokoju oraz kołatania serca.

Diagnostyka neurofizjologiczna tężyczki polega na wykonaniu próby tężyczkowej polegającej na zaciśnięciu mankietu ciśnieniomierza na ramieniu przez 10 min, pod koniec próby przez 2 minuty pacjent proszony jest o regularne głębokie oddychanie. W międzyczasie wkłuwana jest elektroda jednorazowa w mięsień w obrębie dłoni.

Po zwolnieniu mankietu i powrocie do normalnego oddychania odbywa się właściwe badanie z obserwacją spontanicznych wyładowań charakterystycznych dla tężyczki.

Polineuropatia

Polineuropatia (poli- + neuro- + -patia) to uszkodzenie lub choroba wielu nerwów obwodowych (neuropatia obwodowa) w mniej więcej tych samych obszarach po obu stronach ciała, charakteryzująca się drętwieniem, pieczeniem lub palącym bólem, któremu może towarzyszyć osłabienie kończyn.

Zwykle objawy zaczynają się w stopach i dłoniach i mogą wędrować ku górze.

Szereg różnych zaburzeń metabolicznych lub zapalnych może powodować polineuropatię, najczęstszą przyczyną polineuropatii jest cukrzyca. W części przypadków nie udaje się ustalić przyczyny polineuropatii.

Badanie neurofizjologiczne zespołu polineuropatii obejmuje badanie włókien czuciowych oraz ruchowych 4 nerwów obwodowych.

Badania EMG: Usługi
bottom of page