top of page

Pracownia EMG w Warszawie

Pracownia EMG w Warszawie wykonuje bardzo precyzyjne badanie elektromiograficzne przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Jest to badanie, które monitoruje i interpretuje aktywność elektryczną powodującą skurcz mięśni, który następuje pod wpływem potencjałów elektrycznych zwanych potencjałami czynnościowymi jednostek motorycznych, wytwarzanych w mięśniach przez potencjały pobudzające przekazywane z mózgu przez nerwy. To bardzo rzetelne i wiarygodne badanie zlecane w przypadku chorób neurologicznych oraz w odchyleniach pracy układu mięśniowego.


Spis treści:


Nieinwazyjne badanie nerwów i mięśni w pracowni EMG w Warszawie

Nasza pracownia EMG w Warszawie wykorzystuje technikę sprzętową służącą do badania stanu funkcjonalnego nerwów obwodowych, stanu mięśni, stanu rdzenia kręgowego i stanu całego układu nerwowo-mięśniowego. Badając przewodnictwo nerwowe, oblicza się prędkość transmisji neuronów i ładunek elektryczny, jaki przenoszą (potencjał czynnościowy). Jest to badanie nieinwazyjne, podczas którego pacjent siedzi lub leży.


Jak przeprowadzane jest badanie elektromiograficzne?

Elektromiografia to metoda rejestracji i badania aktywności bioelektrycznej mięśni. Metoda ta obejmuje elektromiografię: powierzchniową, igłową oraz stymulacyjną, opartą na analizie wywołanych odpowiedzi elektrycznych mięśni uzyskanych w wyniku elektrycznej stymulacji nerwu obwodowego. Za pomocą elektrod powierzchniowych umieszczonych na ciele, nerw otrzymuje łagodną i bezpieczną stymulację elektryczną. Proces ten decyduje o szybkości i sile neuronów, dostarczając cennych informacji o chorobach układu nerwowego. Wszystkie te choroby - szczególnie zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału łokciowego, uszkodzenie układu nerwowego spowodowane cukrzycą (neuropatia cukrzycowa), neuropatia obwodowa itp. - obejmują ucisk nerwów. Do przeprowadzenia tego badania stosuje się cienkie jednorazowe elektrody igłowe, które wprowadzane są w konkretne mięśnie, aby sprawdzić ich funkcjonowanie. Na tym etapie nie ma żadnej stymulacji elektrycznej. Tę metodę diagnostyczną stosuje się w przypadku choroby mięśni, tężyczki, choroby neuronu ruchowego (stwardnienie zanikowe boczne), neuropatii i ucisku nerwów.Badanie pacjenta przez lekarza


Czego dotyczy badanie elektromiograficzne w pracowni diagnostycznej EMG w Warszawie?

Nasza pracownia diagnostyczna EMG w Warszawie dokonuje pomiaru funkcji nerwów obwodowych. Badania elektromiograficzne przewodnictwa nerwowego jest stosowane do diagnozowania odpowiednio komórek neuronów rogów przednich rdzenia, korzeni nerwowych, sieci nerwowych, nerwów końcowych, połączeń nerwowo-mięśniowych i chorób mięśni rdzenia kręgowego. Często wykorzystuje się go do pomiaru stopnia uszkodzenia nerwów i mięśni w sytuacjach odczuwania dokuczliwego bólu oraz zaburzenia czucia spowodowanych przepukliną pleców i szyi, uciskiem nerwów końcowych w określonych punktach, w niektórych przypadkach przy osłabieniu rąk i nóg.


Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Objawy, które powinny skłonić pacjenta do konsultacji ze specjalistą w gabinecie neurologicznym to: mrowienie, drętwienie, skurcze mięśni, odczuwanie lęku, nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa, odczuwanie niepokoju i kołatania serca.

Warto również zwrócić uwagę na inne odczucia, które mogą stanowić przesłankę do wizyty u neurologa. Są to:

- ucisk na nerw pośrodkowy w okolicy nadgarstka, który objawia się: drętwieniem, mrowieniem, a czasami także dolegliwościami bólowymi całej dłoni, ramienia i/lub tylko palców oraz osłabieniem kciuka, często też problemami z chwytaniem;

- ucisk lub rozciąganie nerwu łokciowego, który objawia się: drętwieniem, mrowieniem w palcu serdecznym i małym, utratą czucia, dolegliwościami bólowymi przedramienia, a także osłabieniem ręki. Zaobserwujesz te symptomy w czasie zgięcia łokcia przez dłuższy czas.

- nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa (tężyczka) z niedoboru magnezu i wapnia we krwi. Uszkodzenie lub choroba wielu nerwów obwodowych w podobnych obszarach po obu stronach ciała;

- uszkodzenie lub choroba wielu nerwów obwodowych w podobnych obszarach po obu stronach ciała. Jeśli odczuwasz pieczenie, palący ból, drętwienie w stopach i dłoniach któremu towarzyszy często ich osłabienie zgłoś się na badanie elektromiograficzne.


Inne wskazania do wykonania elektromiografii

Odpowiednie badanie przeprowadzamy również w przypadku uszkodzenia splotu barkowego, nerwu twarzowego, zespołów korzeniowych, stwardnienia zanikowego bocznego. Wykonujemy także próbę miasteniczną, badanie nerwu sromowego oraz odruchu opuszkowo – jamistego. Możesz zadzwonić do naszego gabinetu Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna i zapisać się na wstępną konsultację neurologiczną udzielaną przez doświadczonego specjalistę. Ponadto wykonujemy polisomnografię, czyli badanie snu w domu pacjenta, a także leczenie dożylne oraz domięśniowe.


W naszej pracowni diagnostycznej EMG w Warszawie rejestrujemy reakcję mięśni za pomocą jednorazowych elektrod skórnych, podczas stymulacji nerwów kończyn górnych i dolnych, umiarkowanym prądem elektrycznym. Neurolog podczas konsultacji szczegółowo wyjaśnia istotę i przebieg badania, tak abyś był w pełni przygotowany i nie odczuwał dyskomfortu. Należy pamiętać, że elektromiografia igłowa jest zawsze przeprowadzana w połączeniu ze stymulacją, aby uzyskać pełną i wiarygodną informację o stanie układu nerwowo-mięśniowego. Podczas zabiegu wprowadza się w poszczególne mięśnie elektrodę igłową rejestrującą stan mięśni w spoczynku i umiarkowanym napięciu.

80 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page