top of page

Polisomnografia w Warszawie

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Polisomnografia w Warszawie to badanie snu pozwalające na ocenę wielu czynników wpływających na funkcjonowanie organizmu przez całą noc. Podczas badania analizowany jest Twój oddech, praca serca, mózgu, pozycja ciała, wysycenie krwi tlenem, fazy snu, reakcje fizjologiczne organizmu. Badanie jest wykonywane u osób zmagających się z zaburzeniami oddychania czy bezsennością.


Spis treści:


Na czym polega polisomnografia w Warszawie?

Polisomnografia w Warszawie jest wykonywana przez licencjonowanego technika, a służy rozpoznaniu zaburzenia oddychania w czasie snu. Prawidłowy sen to klucz do zdrowia. To właśnie w nocy zachodzą procesy, które uzupełniają zapasy energii i powodują odnowę komórek. Niestety w niektórych sytuacjach - pod wpływem stresu czy przewlekłych schorzeń - organizm traci taką zdolność. Wtedy może być odczuwany zespół przewlekłego zmęczenia czy nerwowość, ponieważ nie dochodzi do regeneracji organizmu. Podczas badania snu rejestrowane są informacje o różnych odchyleniach od norm, na podstawie których może wykrywać zaburzenia snu. Do tego celu służą elektrody i czujniki umieszczane na ciele danej osoby. Uzyskiwane informacje są rejestrowane i analizowane przez lekarza, który na tej podstawie stawia diagnozę. Badanie wykonuje się w nocy, podczas snu. Rejestrowana jest wtedy:

- funkcjonalna aktywność mózgu,

- ruchy gałek ocznych,

- poziom tlenu we krwi,

- tętno,

- częstość oddechów,

- ruchy piersiowo-brzuszne (ruchy klatki piersiowej i brzucha podczas oddychania),

- potencjały elektryczne mięśni,

- chrapanie i inne dźwięki, które są wydawane podczas snu.

Podczas badania można określić, czy sen jest zakłócony, kiedy jest zakłócony i dlaczego. Rejestracja prowadzona jest przez całą noc, aż do przebudzenia pacjenta.


Wskazania do wykonania badania

Lekarz może zalecić badanie snu, jeśli pacjentowi dokucza bezdech senny lub inne zaburzenia oddychania związane ze snem czy nawracające zaburzenia ruchu kończyn, np. zespół niespokojnych nóg. Innymi przesłankami do tego, aby udać się na tego typu badanie jest narkolepsja, czyli nadmierna senność w ciągu dnia, zaburzenia fazy REM (szybki ruch gałek ocznych) czy przewlekła bezsenność. Jeśli chcesz wykonać tego typu badanie w Warszawie możesz skorzystać z naszych usług. W gabinecie Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna to badanie jest dostępne dla wszystkich pacjentów. Badanie wykonywane jest w warunkach domowych. Poza badaniem snu możesz wykonać u nas wlewy dożylne, iniekcje domięśniowe oraz badanie EMG w kierunku zdiagnozowania m.in. zespołu cieśni nadgarstka, zespołu kanału łokciowego, tężyczki czy polineuropatii.Kiedy zgłosić się na polisomnografię w Warszawie?

Polisomnografia w Warszawie może zainteresować nie tylko osoby z zaburzeniami oddychania w czasie snu, takimi jak: chrapanie, wybudzanie czy bezsenność. Na tego typu badanie mogą się zgłosić także osoby, które mają problem z porannymi bólami głowy czy zmęczeniem, mimo przespanej nocy. Typowe objawy nocnego bezdechu sennego to:

- przerwy w oddychaniu,

- głośne chrapanie,

- poczucie dławienia i duszenia,

- częste oddawanie moczu,

- brak wypoczynku podczas snu.

Szybka diagnostyka zaburzenia jest możliwa w prywatnym gabinecie lekarskim, gdzie odbywa się konsultacja medyczna, kwalifikacja do badania snu, a następnie ocena wyników i zalecenia.


Jak bezdech senny wpływa na organizm?

Bezdech senny negatywnie wpływa na stan Twojego zdrowia z wielu powodów. Jednym z głównych jest niedotlenienie. Podczas zatrzymania oddechu tlen przestaje napływać do płuc, a zapotrzebowanie na ten pierwiastek pozostaje na tym samym poziomie. W rezultacie dostarczanie tlenu do ważnych narządów jest znacznie ograniczone, a dwutlenek węgla gromadzi się w tkankach. Drugim mechanizmem jest fragmentacja snu. Spadek tlenu we krwi prowadzi do przebudzenia i człowiek nie zasypia snem głębokim N3– najbardziej regeneracyjnym. Właśnie w tych głębokich fazach dominuje przywspółczulny układ nerwowy, co prowadzi do rozluźnienia mięśni, obniżenia ciśnienia krwi i produkcji hormonów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Przy częstych przebudzeniach nocnych równowaga przesuwa się w kierunku aktywacji współczulnego układu nerwowego, co objawia się przyspieszeniem akcji serca, występowaniem arytmii i wzrostem ciśnienia krwi.


W celu potwierdzenia bezdechu sennego lekarz najczęściej zaleca badanie snu. Jest ono przeprowadzane w nocy przy użyciu sprzętu i czujników, które są przymocowane do różnych części ciała. Wynik jest analizowany przez komputer i oceniany przez lekarza. Osoby nieleczone narażone są na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu czy niewydolności serca. Obturacyjny bezdech podczas snu jest czynnikiem ryzyka wyżej wymienionych chorób oraz znacząco zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego oraz cukrzycy.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


Post: Blog2_Post
bottom of page