top of page
  • admin

Neurolog w Warszawie

Neurolog w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu chorób, takich jak, padaczka, bóle głowy, zespół cieśni nadgarstka, bezdech senny czy uszkodzenia splotów nerwowych. Do określenia przyczyny dolegliwości oraz zaplanowania skutecznej terapii niezbędne są konsultacja i badania. Jakie dolegliwości powinny cię skłonić do konsultacji u specjalisty? Co warto wiedzieć o możliwościach leczenia? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat konsultacji i badań neurologicznych, które przydadzą się pacjentom rozważającym wizytę u tego specjalisty.


Spis treści:


Kiedy warto zgłosić się do neurologa w Warszawie?

Neurolog w Warszawie zajmuje się zarówno banalnymi z pozoru bólami głowy, jak i stanami zagrażającymi życiu, takimi jak krwotok podpajęczynówkowy, który jest następstwem pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych. Na konsultację warto się umówić, jeśli pojawiają się takie objawy, jak:

- bóle głowy,

- zawroty głowy, problemy z równowagą,

- zaburzenia czucia,

- zmniejszenie siły mięśniowej,

- zaburzenia chodu,

- omdlenia,

- drgawki,

- nieprawidłowe odbieranie bodźców (nagłe problemy ze wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem),

- nietrzymanie moczu lub stolca (lub wręcz przeciwnie, ich zatrzymanie),

- problemy ze snem,

- trudności z koncentracją i pamięcią.

Takie objawy nie zawsze muszą wskazywać na poważną chorobę, ale sprawdzenie ich przez specjalistę, pozwala upewnić się, że z układem nerwowym nie dzieje się nic niepokojącego.


Jakie choroby można zdiagnozować dzięki badaniu neurologicznemu?

Taki lekarz ma dość szeroką specjalizację, głównie ze względu na złożoną budowę i liczne funkcje układu nerwowego. Jest to skomplikowany system mózgowia, nerwów, splotów i zwojów nerwowych, receptorów, włókien i jąder czuciowych, dzięki którym możliwe są przekazywanie impulsów w ciele, ruch, czynności odruchowe, takie jak oddychanie i praca serca, oraz wiele innych procesów niezbędnych do normalnego funkcjonowania.


W tak skomplikowanym systemie, jakim jest układ nerwowy, mogą pojawiać się liczne nieprawidłowości, które prowadzą do mniej lub bardziej poważnych dolegliwości. Neurolog zajmuje się leczeniem takich chorób, jak między innymi:

- padaczka,

- guz mózgu,

- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

- krwotok podpajęczynówkowy,

- przemijające zaniewidzenie jednego oka (często wywołane przez miażdżycę),

- stwardnienie zanikowe boczne,

- porażenia i zapalenia nerwów,

- choroba Parkinsona,

- porażenia i niedowłady kończyn,

- rwa kulszowa, udowa, ramienna,

- neuropatia cukrzycowa,

- ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej),

- mono- i polineuropatia,

- tężyczka,

- afazja, dysfonia, dyzartria (problemy z mówieniem i rozumieniem mowy).


Perspektywa wizyty u specjalisty może powodować u pacjenta niepokój, ale wczesna diagnostyka pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Jak wygląda konsultacja u dobrego lekarza neurologa w Warszawie?

Dobry lekarz neurolog w Warszawie zaczyna badanie od wywiadu z pacjentem, na podstawie którego może zadecydować, jakie testy będą przydatne w dalszej diagnostyce. Stany ostre mają to do siebie, że często dają najbardziej charakterystyczne objawy. Dobrym przykładem jest tutaj krwotok podpajęczynówkowy, który objawia się bardzo silnym bólem głowy i sztywnością szyi – to jasny znak, że pacjent powinien trafić na oddział neurologiczny lub neurochirurgiczny. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się jednak z objawami niespecyficznymi. Podczas stawiania wstępnej diagnozy lekarz bierze pod uwagę wiek pacjenta, czas trwania objawów czy okoliczności ich wystąpienia, np. czy narastały burzliwie czy stopniowo. Powolne zwiększanie intensywności objawów jest charakterystyczne m.in. dla chorób nowotworowych czy zmian zwyrodnieniowych. Zanim trafisz do gabinetu, warto też przypomnieć sobie, w jakich okolicznościach pojawiły się symptomy (np. czy miało to związek ze stresem, przemęczeniem, intensywnym wysiłkiem). Lekarz pyta również o ogólny stan zdrowia pacjenta, ponieważ wiele chorób przewlekłych może prowadzić do powikłań neurologicznych, dzieje się tak np. w wyniku cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Znaczenie mają też przyjmowane leki lub używki, charakter wykonywanej pracy (np. przeciążenia u osób pracujących fizycznie) oraz wywiad rodzinny – niektóre choroby mogą mieć tło genetyczne.


Badanie przedmiotowe

Następnym etapem jest badanie przedmiotowe – zazwyczaj lekarz zaczyna od głowy, a następnie bada kolejne części ciała, aż do kończyn. W ten sposób można sprawdzić, czy występują prawidłowe odruchy głębokie, powierzchowne i rozciągowe. Specjalista wyklucza lub potwierdza niepokojące objawy wskazujące na nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego (np. objawy oponowe czy piramidowe). Do części badań wykorzystuje się charakterystyczny młoteczek neurologiczny, który pozwala sprawdzić, czy u pacjenta występują prawidłowe odruchy. Lekarz może ocenić również ruchomość kręgosłupa, zdolność utrzymania równowagi oraz płynność chodu. W razie wątpliwości przeprowadza się też badanie czucia powierzchownego (dotyk, ból, temperatura) i głębokiego (wibracje).


Specjalistyczne badania

Lekarz może również zdecydować się na dalsze badania, aby postawić trafną diagnozę. Jednym z podstawowych i najczęściej stosowanych jest badanie elektromiograficzne (EMG), które pozwala sprawdzić przewodnictwo nerwowe oraz czynność elektryczną mięśni. Sprawdza się ono w diagnostyce takich chorób, jak m.in. zespół cieśni nadgarstka, tężyczka, zespół kanału łokciowego czy polineuropatia. Badanie EMG wykonuje się w pozycji leżącej przy rozluźnionych mięśniach – wtedy jest praktycznie bezbolesne, mimo oddziałującego na włókna mięśniowe prądu. W naszym gabinecie przeprowadzamy także polisomnografię, wlewy dożylne oraz iniekcje dożylne i domięśniowe.


W każdym wieku u człowieka mogą pojawić się objawy związane z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego. Rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację u polecanego neurologa, aby sprawdzić, czy jest to niegroźne przeciążenie lub reakcja na chroniczny stres, czy początek poważniejszych dolegliwości.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page