top of page

Neurolog EMG w Warszawie

Zaktualizowano: 4 paź 2023

Neurolog EMG w Warszawie wykorzystuje nowoczesną procedurę diagnostyczną, która służy do sprawdzania stanu nerwów i mięśni. Lekarz podczas badania wprowadza elektrodę igłową bezpośrednio do mięśnia i rejestruje jego aktywność elektryczną. Na podstawie wyników można wykryć zaburzenia pracy nerwów i/lub mięśni czy problemy z synapsą (miejscem, w którym przekazywany jest sygnał pomiędzy nerwem a mięśniem). Badanie elektromiograficzne przetwarza sygnały na grafikę i wartości cyfrowe, które są następnie analizowane przez profesora neurologii.


Spis treści:


Czym zajmuje się neurolog EMG w Warszawie?

Neurolog EMG w Warszawie zajmuje się wykonaniem tego badania, a także diagnozowaniem i leczeniem padaczki, tężyczki, guzów mózgu, polineuropatii, chorób nerwowo-mięśniowych, bólów głowy i kręgosłupa. Jeżeli cierpisz na dolegliwości bólowe w tym obszarze lub jest podejrzenie choroby neurologicznej warto rozważyć wstępną konsultację ze specjalistą. W naszym gabinecie Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna konsultację przeprowadza profesor, który jest doświadczonym neurologiem oraz neurofizjologiem. Elektromiografia umożliwi natomiast ocenę stanu funkcjonalnego tkanki mięśniowej, nerwów i transmisji nerwowo-mięśniowej poprzez rejestrację biopotencjału mięśni w spoczynku i w stanie napięcia.


Na czym polega badanie elektromiograficzne?

Elektroda w postaci sterylnej jednorazowej igły umieszczana jest w wybranym mięśniu dłoni, ramienia, stopy lub innej części ciała i następuje badanie aktywności elektrycznej mięśnia w stanie spoczynku i skurczu. Elektrody igłowe mają małą powierzchnię styku z tkanką. Dzięki temu doskonale potrafią wykryć najmniejsze wahania potencjału w mięśniach i pozwalają na badanie ich budowy oraz funkcji motorycznych. Dlatego metodę tę stosuje się do diagnozowania uszkodzeń neuronów ruchowych, a także do ustalania miopatii dowolnego pochodzenia. Koszt elektromiografii w naszym gabinecie neurologicznym zależy od metody i obszaru, który należy zbadać. Wszystkie ceny są zawarte w cenniku na naszej stronie internetowej.


W jakim celu neurolog wykonuje badanie EMG w Warszawie?

Badanie EMG w naszym gabinecie w Warszawie przeprowadza neurolog w asyście licencjonowanego technika. Elektromiografia to wiarygodna metoda diagnostyczna, jednak ciało ludzkie składa się z setek mięśni i często trudno stwierdzić, ile z nich bierze udział w każdym ruchu. Sytuacja zmienia się w przypadku uszkodzenia tkanki mięśniowej lub nerwów. Za pomocą badania neurolog może ustalić patologie korzeni, nerwów obwodowych, splotów, neuronów ruchowych, a także synaps i mięśni nerwowo-mięśniowych. Patologie prowadzą do zmniejszenia przewodzenia impulsów wzdłuż włókien nerwowych do mięśni. Zmiany te uda się wykryć, rejestrując czynność elektryczną i przewodnictwo nerwowe w mięśniach.


Telefon, stetoskop i okulary


Jakie są objawy choroby i co określa odpowiednie badanie?

Objawy sugerujące możliwe choroby i zaburzenia tkanki mięśniowej i nerwów to najczęściej: osłabienie mięśni, utrata czucia, drętwienie, mrowienie, zmniejszona wrażliwość, drżenie, drgawki, skurcze mięśni, dolegliwości bólowe, czy zmniejszenie objętości tkanki mięśniowej.


W przypadku uszkodzeń mięśni i nerwów o dowolnej etiologii, badanie najczęściej pozwala określić:

- poziom (lokalny lub systemowy);

- charakter (neurogenny lub miopatyczny);

- mechanizm rozwoju;

- rozpowszechnienie;

- stopień uszkodzenia;

- dynamikę procesu.


Uzyskany zapis elektromiograficzny umożliwi naszemu neurologowi postawienie prawidłowej diagnozy, przepisanie leczenia i monitorowanie jego skuteczność przez cały czas trwania terapii. W naszym gabinecie przeprowadzamy również innego rodzaju badania, więc jeżeli chrapiesz, odczuwasz przemęczenie i senności w ciągu dnia możemy zlecić badanie bezdechu sennego. Lekarz dokona rozpoznania zaburzeń oddychania w czasie snu.


Diagnoza

Procedura elektromiografii służy do identyfikacji przyczyny osłabienia, zmniejszonej wrażliwości, bólu i zaburzeń ruchomości kończyn. Badanie wykonuje neurolog. Umieszcza pacjenta w wygodnej pozycji, w której uzyskuje się rozluźnienie obszaru badania. Najczęściej diagnozowane niedomagania mięśni i nerwów to zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału łokciowego, rwa kulszowa i barkowa, zespoły korzeniowo-szyjne, tężyczka, stwardnienie boczne zanikowe, polineuropatia obwodowa lub cukrzycowa, choroby złącza nerwowo-mięśniowego – miastenia, a także zespoły sztywności różnego pochodzenia. W naszym gabinecie neurologicznym pracują również wykwalifikowane pielęgniarki, które wykonują wlewy dożylne bardzo wskazane w leczeniu polineuropatii i tężyczki. Możesz zgłosić się do nas, jeżeli będziesz mieć wskazania do podania leku dożylnie (np. Dexaven, Ketonal) lub domięśniowo (Milgamma, Wit B12, Diclac).


Wykorzystywane urządzenie

Wynikiem badania oceniającego przewodzenie w nerwach obwodowych oraz czynności mięśni jest elektromiogram, który jest oceniany przez neurologa w naszym gabinecie podczas indywidualnej konsultacji. Jest to obraz krzywych o różnych częstotliwościach, amplitudach i okresach, wizualnie podobny do EKG. Czas trwania odszyfrowania badania uzależniony jest od patologii. Korzystamy z elektromiografu, który łączy w sobie kompaktowość i wszechstronność. Błyskawicznie rejestruje i analizuje informacje, co skraca czas diagnostyki.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page