top of page

Konsultacja neurologiczna w Warszawie

Konsultacja neurologiczna w Warszawie obejmuje wszystkie czynności zmierzające do postawienia trafnej diagnozy i przedstawienia zaleceń dotyczących leczenia. Neurolog diagnozuje i leczy choroby, które są bezpośrednio bądź pośrednio związane z ośrodkowym lub obwodowym układem nerwowym. Pomoc neurologiczna jest niezbędna po udarze mózgu, incydencie naczyniowo-mózgowym czy przy zapaleniu nerwu i nerwobólach.


Spis treści:


Jaki jest cel konsultacji neurologicznej w Warszawie?

Konsultacja neurologiczna w Warszawie obejmuje wywiad lekarski, diagnostykę, analizę badań oraz leczenie konkretnej jednostki chorobowej. Prawidłowo działający układ nerwowy kieruje funkcjonowaniem całego organizmu człowieka, odbiera dochodzące bodźce oraz je przetwarza. Jeżeli pojawią pierwsze niepokojące symptomy, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy neurologa.


Przyczyny chorób neurologicznych

Choroby neurologiczne są dość powszechne nie tylko u osób starszych. Wiele z nich młodnieje, co jest związane z siedzącym stylem życia współczesnego człowieka. Stres neuropsychiczny i brak możliwości odpowiedniego wypoczynku prowadzi do naruszenia funkcji mózgu. Konsultacje udzielane w gabinecie neurologicznym prowadzone są przez neurologa i neurofizjologa, który diagnozuje ostre i przewlekłe choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.


Jak wygląda wizyta?

Podczas wizyty lekarskiej specjalista wykonuje badanie palpacyjne oraz sprawdza odruchy za pomocą młoteczka neurologicznego, tzn. odruch: kolanowy, skokowy i ramienno-promieniowy. Lekarz może poprosić pacjenta o dotknięcie podbródkiem klatki piersiowej czy zginanie kończyn. Sprawdza również, czy dana osoba prawidłowo reaguje na wibracje, dotyk i temperaturę. Przeprowadzenie badania neurologicznego pozwala specjaliście zdiagnozować, czy zaburzenia mają charakter czynnościowy, czy też organiczny oraz gdzie obecne jest źródło problemu - czy choroba obejmuje mózg, móżdżek, nerwy, rdzeń kręgowy, czy mięśnie. Badania przyczyniają się do zdiagnozowania zmian nowotworowych, wad rozwojowych i wrodzonych. W zależności od objawów neurolog może zalecić procedury diagnostyczne, takie jak EMG lub polisomnografia, które można wykonać w naszym gabinecie neurologicznym. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, mogą zostać wykonane wlewy lub iniekcje dożylne oraz domięśniowe.


Ciśnieniomierz


Kiedy warto umówić się na konsultację neurologiczną w Warszawie?

Podczas konsultacji neurologicznej w Warszawie specjalista zapoznaje się z historią choroby, uważnie wysłuchuje objawów opisywanych przez pacjenta i zadaje pytania. Neurolog zajmuje się leczeniem takich schorzeń, jak: epilepsja, guzy mózgu, choroby nerwowo-mięśniowe, polineuropatia (uszkodzenie wielu nerwów obwodowych) oraz mononeuropatia (uszkodzenie jednego nerwu). W zakresie konsultacji znajdują się również zespoły bólowe głowy i kręgosłupa oraz tężyczka (niekontrolowane skurcze mięśni).


Na wizytę należy się udać, jeśli pojawiają się następujące objawy:

- bóle i zawroty głowy, dezorientacja, omdlenia;

- dolegliwości bólowe w obszarze kręgosłupa, kończyn;

- drętwienie rąk i nóg, mrowienie w niektórych obszarach skóry;

- osłabienie mięśni;

- ruchy mimowolne, zaburzenia mowy;

- ograniczona swoboda poruszania się (bolesne poruszanie kończynami, pochylania się);

- zdiagnozowana migrena, rwa kulszowa, nerwobóle, osteochondroza, przepuklina międzykręgowa, itp.;

- zaburzenia snu;

- szum w uszach, zaburzenia widzenia (w tym migotanie, podwójne widzenie, ślepota - całkowita lub częściowa);

- upośledzenie pamięci, zaburzenia uwagi, zaburzenia zachowania (depresja, drażliwość, płaczliwość, niepokój);

- drgawki, skurcze mięśni, tiki, zaburzona koordynacja ruchów.


Kiedy leczenie jest konieczne?

W chorobach kręgosłupa i stawów pomoc neurologiczna jest konieczna w przypadku silnego bólu, zaburzenia czucia, osłabienia i zawrotów głowy, dolegliwości „prądu w ciele”, drętwienia lub czasowego paraliżu, a także niedowładu. Często ludzie bagatelizują wczesne objawy zaburzeń neurologicznych, przypisując je przemęczeniu oraz stresowi. Jednak niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, gdy zaczynają się pierwsze odchylenia w zachowaniu, pamięci, itp. Pozwoli to na zidentyfikowanie podstawowych komórek, które zakłócają działanie całego kompleksu systemów, a także na dobranie najskuteczniejszego leczenia.


Metody diagnozowania schorzeń

Po rozmowie z pacjentem neurolog może zlecić wykonanie specjalnego badania diagnostycznego:

- EMG (elektromiografia) - na podstawie którego dokonuje oceny działania mięśni i przewodzenia nerwów obwodowych. Jest to bardzo pomocne badanie przy diagnozowaniu: zespołu cieśni nadgarstka, zespołu kanału łokciowego, tężyczki, uszkodzenia lub schorzeń wielu nerwów obwodowych;

- polisomnografia - inaczej badanie bezdechu sennego, które powoduje odczuwanie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia. Wiele osób zgłasza się na wizytę z powodu zaburzenia koncentracji i bólu głowy, co często jest związane z zaburzeniem oddychania w czasie snu.


Koszt takiej wizyty jest uzależniony od zakresu czynności, jakie będą niezbędne do rozpoznania choroby. Należy zabrać ze sobą wcześniej wykonane badania oraz dokumentację medyczną. Po zebraniu wszystkich wyników, w tym EMG, specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Trzeba mieć świadomość, że schorzenia neurologiczne należą do przewlekłych, dlatego ich leczenie wymaga systematyczności, przestrzegania zaleceń lekarza oraz regularnych wizyt u neurologa.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Post: Blog2_Post
bottom of page