top of page

Gabinet neurologiczny w Warszawie

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Gabinet neurologiczny w Warszawie rozwiązuje problemy z układem nerwowym, które mogą dawać bardzo różne objawy, często niespecyficzne. Neurolog może pomóc zarówno w dolegliwościach bólowych kręgosłupa i głowy, jak i poważnych niedowładach mięśni. Kluczowe jest więc przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz niezbędnych badań, żeby postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jaką pomoc można otrzymać u neurologa i jakie choroby leczą specjaliści od układu nerwowego?


Spis treści:


Choroby leczone w gabinecie neurologicznym w Warszawie

Zdarza się, że pacjenci odwiedzają wielu specjalistów i nie osiągają oczekiwanych efektów leczenia, zanim trafią do specjalistycznego gabinetu neurologicznego w Warszawie. Układ nerwowy ma tak wiele funkcji i tak skomplikowaną strukturę, że jego zaburzenia mogą powodować bardzo różne problemy, dające objawy dość trudne do zdiagnozowania.


Bóle głowy jako objaw problemów neurologicznych

Jednym z najczęstszych niespecyficznych objawów, z którymi pacjenci często trafiają do naszego gabinetu, są bóle głowy. Tego typu dolegliwości potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie, a ich przyczyny mogą być bardzo różne. Nawracające bóle głowy są wskazaniem do wizyty u neurologa, ponieważ często powodują je: migrena, nadciśnienie śródczaszkowe, zmiany w kręgosłupie szyjnym i wiele innych.

Bóle odcinka lędźwiowego

Zaburzenia układu nerwowego mogą powodować również bóle kręgosłupa, przy których w pierwszej kolejności pacjent zazwyczaj udaje się do ortopedy lub fizjoterapeuty. Tymczasem w wielu przypadkach przyczyna leży właśnie w ucisku na nerw, który powoduje dokuczliwe dolegliwości bólowe. Często są one związane z dyskopatią lędźwiową i zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Może pojawiać się tutaj ostry ból, wynikający z ucisku korzenia przez przepuklinę lub wypadające w wyniku dyskopatii jądro galaretowate. Doraźnym rozwiązaniem są leki przeciwbólowe, lecz finalnie to specjalista musi podjąć decyzję, czy konieczne jest leczenie operacyjne, czy można ograniczyć się do postępowania zachowawczego.


Tężyczka utajona

Tężyczka utajona jest związana z hipomagnezemią, czyli niedoborem magnezu lub okresową zasadowicą. Jest ona kolejnym przykładem choroby, która może być początkowo trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy neurologiczne i ogólnoustrojowe są niespecyficzne. Może to być m.in. złe samopoczucie, obniżony nastrój czy ogólna drażliwość. Bardziej charakterystyczne objawy to problemy z wymową, duszność spoczynkowa, napady paniki, lęki lub napadowe zasłabnięcia. Tężyczka utajona może także powodować drętwienie i mrowienie kończyn, bóle i zawroty głowy, nadmierną potliwość, kłucie w okolicy przedsercowej czy kołatanie serca. By rozpoznać tę chorobę, przeprowadza się próbę tężyczkową za pomocą wkłuwanej w mięsień dłoni elektrody.

Neurolog – specjalista od układu nerwowego

Odkładanie wizyty u neurologa może wynikać z niewystarczającej wiedzy na temat chorób układu nerwowego. Zdarza się, że pacjenci ignorują takie objawy, jak nawracające bóle głowy, problemy z równowagą, skurcze mięśni, omdlenia czy problemy z pamięcią. Tymczasem choroby neurologiczne nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. W Polsce żyje ok. 46 tysięcy osób chorych na stwardnienie rozsiane, a zespół cieśni nadgarstka występuje z częstotliwością ok. 50 przypadków na 1000 osób.


W gabinecie neurologicznym możesz również uzyskać pomoc w takich schorzeniach, jak:

· padaczka,

· guzy mózgu,

· poli- i mononeuropatia,

· choroby nerwowo-mięśniowe,

· bóle głowy,

· bóle kręgosłupa.Jakie badania można wykonać w gabinecie neurologicznym w Warszawie?

Diagnostyka w gabinecie neurologicznym w Warszawie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu oraz badania przedmiotowego przez lekarza neurologa. Do postawienia ostatecznej diagnozy często potrzebne są jednak dodatkowe badania, które następnie pozwalają przygotować plan leczenia.


Badania EMG

Jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce problemów neurologicznych jest elektromiografia (EMG). Pozwala sprawdzić, jak mięśnie reagują na bodźce. W tym celu do mięśnia wkłuwa się jednorazową elektrodę igłową, a następnie emituje się bodźce elektryczne. Większość pacjentów dobrze znosi EMG, a niewielki ból mięśni po wykonaniu badania zazwyczaj szybko mija. Elektromiografii nie można przeprowadzić u osób mających elektryczny rozrusznik serca lub metalowe elementy w sercu czy badanej okolicy ciała. Lekarza trzeba też poinformować o chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych na stałe lekach. Dzięki EMG można zdiagnozować między innymi takie choroby jak zespół cieśni nadgarstka, polineuropatię czy zespół kanału łokciowego.


Diagnostyka bezdechu sennego

Jednym z problemów, z którymi pacjenci często trafiają do lekarza neurologii, jest też bezdech senny. Zatrzymanie przepływu powietrza podczas snu obciąża serce, powoduje częste wybudzenia oraz prowadzi do chronicznego zmęczenia. Chociaż choroba często jest zauważana przez samych chorych i ich partnerów, do postawienia jednoznacznej diagnozy konieczne jest specjalistyczne badanie, czyli polisomnografia. Wykonuje się je w warunkach domowych – pacjent dostaje specjalny aparat, który monitoruje jego sen, a następnie lekarz analizuje wyniki. Diagnostyka i leczenie bezdechu sennego pozwalają uniknąć jego powikłań, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy bóle głowy.


Leczenie

Trafna diagnoza to pierwszy krok, a drugim jest oczywiście leczenie. Wiele chorób neurologicznych wymaga podawania leków dożylnie lub domięśniowo, dlatego pacjent nie może robić tego samodzielnie. Iniekcje w gabinecie są pomocne w leczeniu takich chorób jak rwa kulszowa, padaczka, migrena, zawroty głowy czy zapalenia i porażenia nerwów.


Niektóre problemy neurologiczne wynikają z pozoru niewinnych niedoborów, które należy intensywnie uzupełniać, aby osiągnąć poprawę kliniczną. Często nie stosuje się więc leków w formie doustnej, ale wykonuje się wlewy dożylne. W naszym gabinecie w tej formie szczególnie często podajemy magnez, pomocny w tężyczce, zaburzeniach rytmu serca, zaburzeniach emocjonalnych, bólach głowy czy stanach chronicznego zmęczenia.


W naszym gabinecie w Warszawie prowadzimy liczne badania diagnostyczne oraz zabiegi terapeutyczne mające na celu poprawę funkcjonowania układu nerwowego – zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page