top of page

Epileptolog w Warszawie

Zaktualizowano: 14 cze 2023

Epileptolog w Warszawie zapewnia konsultacje z zakresu neurologii ze szczególnym uwzględnieniem padaczki. Epilepsja jest chorobą przewlekłą, która powstaje na skutek spontanicznych nieprawidłowych wyładowań neuronów kory mózgu i charakteryzuje się powtarzającymi się, często niesprowokowanymi atakami pod postacią zaburzenia różnych funkcji: ruchowych, czuciowych, autonomicznych czy umysłowych.


Spis treści


Czym zajmuje się doświadczony epileptolog w Warszawie?

Epileptolog w Warszawie jest neurologiem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z zaburzeniami funkcji mózgu. Padaczka (epilepsja) jest chorobą mózgu charakteryzującą się powtarzającymi się napadami wynikającymi z nieprawidłowych wyładowań mózgowych w korze i strukturach podkorowych mózgu. Działania specjalisty nastawione są na rzetelne zebranie wywiadu, wykonanie diagnostyki potwierdzającej przyczyny padaczki oraz jej leczenie. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia epilepsji są:

- okołoporodowe urazy mózgu,

- guzy nowotworowe,

- zaburzenia naczyniowe po przebytym udarze,

- tętniaki,

- następstwa urazu.

W naszym gabinecie Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna oferujemy konsultacje zarówno w przypadku padaczki, jak i guzów mózgu, polineuropatii, mononeuropatii, chorób nerwowo-mięśniowych, bólów głowy, zespołów bólowych kręgosłupa oraz tężyczki. Wykonujemy również iniekcje dożylne i domięśniowe lekiem o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Jest on podawany dożylnie w leczeniu obrzęku mózgu związanego z napadem padaczkowym, przedłużającym się napadem migreny lub guzem mózgu. Oferujemy specjalistyczne badania EMG (podejrzenie uszkodzenia nerwów obwodowych lub mięśni) i polisomnografię (badanie snu) wykonywane przez neurologa i technika neurofizjologii.


Objawy padaczki

Dysfunkcja w zakresie epilepsji zależy od obszaru mózgu, w którym powstaje nieprawidłowe wyładowanie. Może to objawiać się w funkcjonowaniu zaburzeń czynnościowych, zaburzeniach zachowania i mowy, wzroście lub obniżeniu napięcia mięśni czy zaburzeniach psychicznych. Objawy epileptyczne to:

- utrata przytomności,

- drgawki,

- sinica ust i pojawienie się piany,

- przygryzienie języka,

- czasami bezwiedne oddanie moczu.Zdjęcia mózgu


Jak wygląda konsultacja u dobrego neurologa-epileptologa w Warszawie?

Aby poznać przyczynę napadów, dobry neurolog-epileptolog w Warszawie zbiera szczegółowe informacje o pacjencie, które w przyszłości określą plan badań diagnostycznych. W przypadku rozpoznania padaczki lekarz określa postać choroby i formułuje plan leczenia. Ustala szczegółowe zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, ograniczeń w pracy i życiu codziennym, konieczności codziennego i stałego stosowania leków. Zwraca również uwagę na indywidualne cechy pacjenta, charakter jego ataków czy tolerancję niektórych leków.

Neurolog zadaje pacjentowi pytania na temat przebiegu napadu padaczkowego, chorób oraz przyjmowanych leków. Często przeprowadza wywiad z członkami rodziny, którzy są świadkami ataków. Ponadto istotne jest występowanie padaczki w rodzinie. Epileptolog wykonuje badanie neurologiczne. Jeżeli widzi taką potrzebę, zleca wykonanie na przykład badania krwi, EEG, EKG - które dają możliwość wykluczenia innych powodów drgawek. Należy umówić się na wizytę u specjalisty w przypadku wystąpienia takich objawów jak: splątanie i utrata świadomości, drgawki, omamy czy utrata mowy. Możesz również potrzebować konsultacji neurologicznej, jeśli masz już zdiagnozowaną padaczkę i chcesz skorzystać z badania neurofizjologicznego lub zmiany dotychczasowego schematu leczenia.


Leczenie choroby

Epileptologia zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem padaczki, która jest chorobą powszechną - w Polsce choruje na nią około 400 tysięcy osób. To schorzenie nie może być pozostawione bez leczenia, ponieważ w trakcie napadów istnieje zagrożenie dla życia. Następuje wtedy uwolnienie zwiększonej ilości energii i dochodzi do zakłócenia elektrycznego rytmu mózgu oraz występują przejściowe drgawki czy zaburzenia świadomości. Czasami uwidaczniają się stałe konsekwencje, takie jak uszkodzenia mózgu i niedowład. Aby leczenie było najskuteczniejsze, terapią musi zająć się neurolog specjalizujący się w leczeniu epilepsji, ponieważ potrafi on indywidualnie dobrać leki. Dla wyznaczenia trafnego leczenia padaczki ma znaczenie płeć chorego, wiek, a także aktywność zawodowa. Dobry epileptolog posiada obszerną wiedzę z zakresu zaburzeń napadowych, elektrofizjologii, neuroobrazowania, farmakologii leków przeciwpadaczkowych oraz genetyki. Obserwacja przez specjalistę jest potrzebna u wszystkich pacjentów po pierwszym napadzie padaczkowym, jak również u tych, u których już rozpoznano tę chorobę.


Im bardziej doświadczony lekarz, tym większa szansa, że osoba chora na padaczkę szybko otrzyma właściwą pomoc. Dobry lekarz z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie potrafi wyleczyć wiele padaczek, co objawia się niewystępowaniem napadów przez 10 lat i brakiem konieczności przyjmowania leków przez 5 lat. Osiągnięcia współczesnej medycyny zapewniają wysoką skuteczność w ograniczaniu napadów epilepsji. Istnieje pogląd, że każdy atak padaczki to zwiększone ryzyko pojawienia się następnych, dlatego tak ważne jest wczesne udanie się na konsultację do specjalisty i podjęcie prawidłowego leczenia. Ma to ogromny wpływ na zdrowie pacjenta.


75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page