top of page

EMG w Warszawie

Zaktualizowano: 4 paź 2023

EMG w Warszawie jest wykonywane przez lekarza neurologa, któremu asystuje technik neurofizjologii. Celem elektromiografii jest ocena aktywności mięśni i nerwów obwodowych. Badanie jest wskazane, jeśli istnieje podejrzenie choroby lub gdy występują zaburzenia w obrębie nerwów obwodowych i/lub mięśni. W naszym gabinecie Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna uzyskany zapis ocenia profesor neurologii.


Spis treści


Czym charakteryzuje się badanie neurologiczne EMG w Warszawie?

Badanie neurologiczne EMG w Warszawie, czyli badanie aktywności bioelektrycznej mięśni, pozwala ocenić stan funkcjonalny mięśnia za pomocą specjalnej jednorazowej elektrody igłowej, którą wprowadza się do niego bezpośrednio. W naszym gabinecie neurologicznym Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna specjalista wykorzystuje tę nowoczesną metodę diagnostyczną dla określenia kurczliwości mięśni i stanu układu nerwowego. Za pomocą specjalistycznego sprzętu komputerowego rejestrowane są skurcze mięśni rąk i nóg, mierzona jest prędkość impulsów wzdłuż włókien ruchowych i czuciowych nerwów, a także oceniana jest aktywność poszczególnych struktur mózgu i rdzenia kręgowego. Dzięki temu nasz specjalista może zlokalizować miejsce powstania zmiany i w możliwie najkrótszym czasie postawić trafną diagnozę.


Jak przebiega procedura?

Cała procedura rozpoczyna się od tego, że pacjent zostaje poproszony, aby usiadł lub położył się na kanapie i odsłonił obszar ciała do badania. Elektrody igłowe są wprowadzane naprzemiennie do rozluźnionych mięśni, a następnie oceniana i rejestrowana jest reakcja mięśni w spoczynku i podczas ruchu. W czasie stymulacji pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, ale nie ból. Jest to spowodowane podrażnieniem nerwu i dalszym skurczem mięśnia. Wyniki badania w naszym gabinecie wydajemy jeszcze tego samego dnia. Cena takiego badania jest podana na naszej stronie internetowej, a zapisów dokonujemy telefoniczne.


Lekarz i pacjent


Kiedy poddać się badaniu EMG w Warszawie prywatnie?

EMG w Warszawie prywatnie najlepiej wykonać, gdy obserwowane są różnego rodzaju dolegliwości związane z drętwieniem lub osłabieniem mięśni. Warto również najpierw umówic się na konsultację z neurologiem, który zleci odpowiednie badania oraz późniejsze leczenie. Elektromiografię, która rejestruje prędkość przejścia impulsu nerwowego do tkanek warto wykonać, jeśli występują takie dolegliwości, jak: osłabienie, drętwienie, mrowienie, utrata czucia, pieczenie w jednej lub kilku częściach ciała (np. dłoni, ramieniu, stopie), a także, jeśli konieczna jest ocena napięcia mięśniowego, nadmiernego nieprawidłowego napięcia w chorobach układu nerwowego przy skurczach mięśni, nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, uczucia lęku, niepokoju, kołatania serca.


Jakie są cele diagnostyczne elektromiografii?

Podczas elektromiografii oceniane są ważne wskaźniki funkcjonalności organizmu, takie jak: przewodzenie impulsów przez włókna nerwowe, zdolność mięśni do reagowania na sygnały z zakończeń nerwowych oraz zaburzenia neurologiczne diagnozowane za pomocą elektromiografii. Badanie to jest konieczne przy diagnozowaniu następujących chorób:

- choroby nerwowo-mięśniowe (miastenia, zespół miasteniczny);

- mnogie uszkodzenia nerwów o różnej etiologii (polineuropatia cukrzycowa, przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia);

- uszkodzenia konkretnych nerwów obwodowych podczas urazu bądź ucisku (zespół: cieśni nadgarstka, cieśni stępu, kanału łokciowego oraz uszkodzenie splotu: nerwowego, ramiennego, lędźwiowo-krzyżowego);

- uszkodzenie neuronu ruchowego (stwardnienie zanikowe boczne);

- zespół zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej (tężyczka);

- uszkodzenia mięśni o różnej etiologii (toksyczne np. po lekach, metaboliczne np. przy niedoczynności tarczycy, zapalenie uwarunkowane genetycznie);

- zespół korzeniowy – szyjny;

- część lędźwiowo-krzyżowa (brachialgia, rwa kulszowa), szczególnie w przypadku silnego bólu i dysfunkcji.

W naszym gabinecie neurologicznym oferujemy konsultacje u profesora neurologii, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu padaczki, polineuropatii, guzów mózgu, chorób nerwowo- mięśniowych oraz tężyczki. Specjalista postara się dobrać terapię odpowiednią do konkretnego przypadku i zleci odpowiednie badania.


Korzyści z wczesnej diagnostyki neurologicznej

Nowoczesna technika jest jedną z najbardziej pouczających. Jeśli diagnoza zostanie postawiona we wczesnych stadiach rozwoju procesu chorobowego, możliwe jest szybkie przeprowadzenie terapii i uchronienie pacjenta przed szeregiem niebezpiecznych powikłań, które mogą powodować na przykład niedowład lub paraliż kończyn. Warto pamiętać jednak, że tylko doświadczony neurolog i licencjonowany technik posiadający niezbędne umiejętności mogą przeprowadzić skuteczną diagnostykę. Wszystkie wskaźniki uzyskane podczas badania może rozszyfrować i prawidłowo ocenić tylko specjalista. Jedną z zalet badania jest to, że wynik jest reprezentacją graficzną. Dzięki niemu wszelkie zmiany w aktywności nerwowej i mięśniowej są widoczne wizualnie. Ułatwia to interpretację wyników badania.


Co oferujemy?

Elektromiografia jest zalecana w celu diagnostyki chorób układu nerwowego, postawienia diagnozy, określenia stopnia zaawansowania dysfunkcji lub uszkodzeń strukturalnych, monitorowania procesu chorobowego i oceny efektu zastosowanej terapii. W naszym gabinecie neurologicznym możesz skorzystać także z badania bezdechu sennego, które jest wskazane przy zaburzeniach snu. Jeżeli Twoja terapia wymaga wlewów dożylnych lub iniekcji dożylnych i domięśniowych nasze pielęgniarki również wykonają te procedury. Pamiętaj, że badanie mięśni jest niezbędne w praktyce neurologicznej. Nasi specjaliści wykonują diagnostykę przy użyciu nowoczesnych elektromiografów, a nasz wykwalifikowany personel interpretuje wskaźniki badania sprawnie i rzetelnie.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Post: Blog2_Post
bottom of page