top of page

Badanie PSG w Warszawie

Zaktualizowano: 19 lip 2023

Badanie PSG w Warszawie jest kompleksową techniką monitorowania różnych funkcji organizmu podczas snu. Wyniki badań dają bardzo dokładny obraz różnych zaburzeń i pozwalają na określenie obecności, charakteru i czasu trwania epizodów bezdechów, zaburzeń rytmu serca i obniżonego wysycenia krwi tlenem, a także związku wszystkich tych zjawisk z fazami snu. Ponadto badanie polisomnograficzne umożliwia odróżnienie np. zespołu bezdechu od narkolepsji.


Spis treści:


Dlaczego warto wykonać badanie PSG w Warszawie?

Badanie PSG, które oferujemy w naszym gabinecie neurologicznym w Warszawie, pozwala na diagnostykę oddychania podczas snu, wpływ na strukturę snu, wysycenie krwi tlenem, przewodnictwo tkanek nerwowo-mięśniowych, a także różne towarzyszące im zaburzenia rytmu serca. Sen przynoszący odprężenie jest równie istotny jak zbilansowane odżywianie i aktywność fizyczna. Jednak coraz więcej osób zauważa problemy ze snem – bezsenność, niespokojny sen czy wczesne budzenie się z niemożnością zaśnięcia.


Jak wygląda procedura?

Wielu pacjentów zgłasza się do naszego gabinetu neurologicznego z problemami zdrowotnymi wynikającymi z zaburzenia snu, dlatego neurolog po konsultacji zleca polisomnografię diagnostyczną w celu ustalenia przyczyny tego typu zaburzeń. PSG wykonywane jest w domu, dzięki czemu jego przebieg jest bezstresowy i sprzyja poprawnej diagnostyce. Czujniki zakładane są na ciało w gabinecie w ciągu dnia, a rejestracja odbywa się w nocy w warunkach domowych. Rano zdejmujemy elektrody, a uzyskany zapis przekazujemy do naszego specjalisty. Polisomnografia to kompleksowa metoda badania wielu funkcji organizmu podczas snu. Przede wszystkim badanie pozwala analizować pracę mózgu, dostrzegać zaburzenia w strukturze snu i rejestrować czas ich wystąpienia. Z reguły rejestrowane zaburzenia zbiegają się w czasie na przykład z epizodami lunatykowania i mówienia przez sen czy koszmarami sennymi. Zgłaszając się do nas, możesz skorzystać również z innych badań diagnostycznych takich jak: EMG (ocena funkcji mięśni i nerwów) wykorzystywane do zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka i kanału łokciowego oraz do rozpoznania tężyczki i uszkodzenia nerwów obwodowych.


Stetoskop


Komu zaleca się wykonanie badania PSG w Warszawie?

Badanie PSG w Warszawie wykonywane jest urządzeniem z dużą liczbą czujników do uzyskania różnych odczytów. Jest więc czujnik ruchu gałek ocznych i czujniki napięcia mięśni. Podczas polisomnografii czujniki mogą być używane wybiórczo lub wszystkie jednocześnie, w zależności od celu badania i wstępnej diagnozy. Na przykład do diagnozowania bezdechu sennego wykorzystuje się elektrody bioelektryczne czynności mózgu, czujniki ruchu klatki piersiowej, ruchu żuchwy, przepływu powietrza i chrapania, EKG, a także pulsoksymetr (czujnik nasycenia krwi tlenem).


Wskazania do badania polisomnograficznego:

- zaburzenia snu, sen przerywany, nadmierna długość snu, senność patologiczna, narkolepsja;

- zaburzenia oddychania podczas snu, chrapanie, odczuwanie duszenia;

- ciągła senność w czasie dnia, zmęczenie, brak koncentracji uwagi;

- suchość w ustach po przebudzeniu;

- bezsenność, lęki nocne, lunatykowanie;

- stany po urazach mózgu;

- uporczywy przyrost masy ciała, otyłość;

- choroby sercowo-naczyniowe i metaboliczne, które są trudne do skorygowania.


Wskaźnik bezdechu sennego pozwala określić stopień zaawansowania choroby. Termin ten odnosi się do bezdechu i spłycenia oddechu, przerw w oddychaniu na 10 sekund lub więcej, rejestrowanych na 1 godzinę snu. Monitorowanie krążeniowo-oddechowe, a szczególnie polisomnografia, rejestruje również inne patologie podczas snu, które ogólnie mają wpływ na odpoczynek nocny. W naszym gabinecie przejdziesz szybką i skuteczną diagnostykę oraz uzyskasz konsultację neurologiczną u profesora neurologii i neurofizjologii. Do nas możesz zgłosić się również z innymi problemami zdrowotnymi np. padaczką, chorobami nerwowo-mięśniowymi, bólami głowy i kręgosłupa oraz tężyczką. Wykonamy również wlewy oraz iniekcje dożylne i domięśniowe, jeżeli zostaną one zalecone przez lekarza.


Jakie korzyści daje badanie snu?

Na ten moment polisomnografia jest najbardziej kompletnym badaniem zaburzeń snu, które umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym początku i rozwoju stanów patologicznych prowadzących do pogorszenia jakości snu. Kolejną niepodważalną zaletą badania jest jego wszechstronność tzn. można je wykonać u pacjentów w każdym wieku. Nowoczesne urządzenia pozwalają na organizację polisomnografii nie tylko w warunkach stacjonarnych, ale również domowych. Metoda wykrywa we wczesnym stadium patologiczną zmianę w oddychaniu podczas snu i daje możliwość zbadania jej przyczyn. Istnieją dwie formy takiego schorzenia - obturacyjny bezdech senny i centralny bezdech senny.


Polisomnografia jako skuteczna pomoc w zdiagnozowaniu obturacyjnego bezdechu sennego

Na obturacyjny bezdech senny wpływa zamknięcie górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak z powodu zmniejszenia napięcia mięśni krtani oraz innych schorzeń narządów laryngologicznych, co objawia się chrapaniem. W bezdechu centralnym wiodącą rolę odgrywa zaburzenie ośrodka oddechowego, które jest konsekwencją zaburzenia procesów regulacji nerwowej.


Stany te są poważnymi czynnikami przewlekłego niedotlenienia tkanek organizmu podczas snu, co z kolei prowadzi do szeregu poważnych schorzeń:

- kardiologicznych (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, dystrofia mięśnia sercowego, przewlekła niewydolność serca);

- zaburzeń metabolicznych – przewlekłe niedotlenienie na poziomie tkankowym prowadzi do chronicznej nierównowagi hormonalnej, jest przyczyną otyłości, cukrzycy i innych chorób;

- zaburzeń neurologicznych i psychicznych - chroniczne zaburzenia krążenia mózgowego, rozregulowanie procesów pobudzenia i hamowania (zespół niespokojnych nóg), depresja, stany lękowe.


Epizodom bezdechu sennego towarzyszą przerwy w oddychaniu, co prowadzi do obniżenia poziomu nasycenia krwi tlenem. Brak tlenu we krwi zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego, nasila przebieg nadciśnienia tętniczego. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek zaburzenia snu, zgłoś się na konsultację neurologiczną, by wykluczyć ewentualne choroby.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page