top of page
  • admin

Badanie polisomnograficzne w Warszawie

Badanie polisomnograficzne w Warszawie to kompleksowe badanie snu, które ocenia wiele czynników wpływających na funkcjonowanie organizmu w ciągu nocy. Podczas badania analizowany jest Twój oddech, czynność serca, czynność mózgu, stan chrapania, bezdech, struktura i fazy snu, pozycja ciała, nasycenie krwi tlenem i wiele innych parametrów. Można powiedzieć, że diagnostyka PSG jest całym nocnym laboratorium. Wskaźniki rejestrowane są z powierzchni ciała przez około 6-10 godzin, a test nie powoduje dyskomfortu.


Spis treści:


Jakie parametry rejestruje badanie polisomnograficzne w Warszawie?

Badanie polisomnograficzne w Warszawie, czy w jakimkolwiek innym mieście, prowadzi zapis parametrów życiowych podczas snu. Celem PSG jest ocena aktywności organizmu człowieka jako całości. W tym celu rejestruje się szereg wskaźników. Do najważniejszych z nich należą: EEG, EMG, chrapanie, ruchy oddechowe klatki piersiowej, ruchy kończyn, przepływ powietrza wydychanego.


Wskaźniki, które rejestruje badanie

Podczas badania PSG rejestruje się:

- elektroencefalogram (EEG) - funkcjonalna aktywność mózgu;

- elektromiogram (EMG) - rejestracja potencjałów elektrycznych mięśni;

- elektrokardiogram (EKG) - elektryczna aktywność serca;

- przepływ nosowo-gardłowy - ruch powietrza przez jamę nosową i ustną;

- ruchy piersiowo-brzuszne - ruchy klatki piersiowej i brzucha podczas oddychania;

- pulsoksymetr - nasycenie krwi tlenem;

- pozycja ciała podczas snu;

- ruchy kończyn.

Informacje uzyskane dla każdego z parametrów dostarczają nowych informacji umożliwiających przyjęcie właściwej taktyki terapeutycznej. Nasz gabinet neurologiczny Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna oferuje również wykonywanie innych badań, a także wlewy dożylne przy leczeniu polineuropatii i tężyczki oraz leczenie kwasem alfa - liponowym. Wykonujemy także iniekcje dożylne i domięśniowe np. takich leków jak: Dexaven, Paracetamol, Lidokaina, Wit B12, Ketonal.


Czy można wykonać badanie polisomnograficzne w Warszawie w domu?

Warszawa jest miastem położenia naszego gabinetu Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna, umożliwiamy jednak wykonanie badania polisomnograficznego w domu pacjenta. Jest to bardzo ceniona forma diagnostyczna, ponieważ w swojej sypialni jesteś najbardziej odprężony. Podczas konsultacji z naszym neurologiem otrzymasz zalecenia, jak przygotować się do badania. Przede wszystkim w tym dniu nie należy pić herbaty, kawy, energetyków i oczywiście alkoholu. Nie można zażywać leków nasennych i uspokajających. Musisz zadbać o swoją dietę w dniu badania, to znaczy nie jeść ciężkostrawnych pokarmów i zadbać o większą aktywność fizyczną, co umożliwi efektywne przespanie całej nocy i uzyskanie prawidłowych parametrów. Rano samodzielnie zdejmujesz czujniki i elektrody i przywozisz razem z aparatem do gabinetu. Wynik PSG jest wiarygodny i posłuży do dalszej diagnostyki. Badanie musi jednak trwać wymaganą ilość czasu, czyli co najmniej 6 godzin. Po spędzeniu jednej nocy pod kontrolą sprzętu diagnostycznego, uzyskane dane są odszyfrowywane i analizowane przez specjalistę z naszego gabinetu neurologicznego.Śpiący mężczyzna i kobieta zakrywająca uszy


Wskazania do badania snu

W trudnych okresach życia, kiedy stres i niepokój dosłownie depczą po piętach, zaburzenia snu często nasilają się: pojawiają się koszmary senne, bezsenność, uczucie rozbicia i zmęczenie. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby zadbać o swój sen i zrobić wszystko, aby był on pełny, ponieważ od tego bezpośrednio zależy nie tylko Twoje samopoczucie, ale także zdrowie. Podczas PSG specjalny aparat rejestruje wiele wskaźników funkcjonowania organizmu podczas snu. W oparciu o wynik lekarz może stwierdzić obecność problemów ze snem i zalecić skuteczne leczenie.


Wskazaniami do badania snu są:

- zaburzenia oddychania podczas snu (bezdech/spłycenie oddechu);

- narkolepsja (nadmierna senność w ciągu dnia, nieoczekiwane zasypianie);

- grupa zaburzeń snu objawiająca się nietypowym zachowaniem bądź mimowolnymi ruchami ciała, a także padaczka związana ze snem (koszmary senne, ruchy podczas snu, napady padaczkowe podczas snu);

- zespół niespokojnych nóg i zespół okresowych ruchów kończyn podczas snu;

- depresja połączona z bezsennością.


Poddaj się badaniu snu, jeśli po przespanej nocy w ciągu dnia odczuwasz: poranne bóle głowy, ciągłe zmęczenie, zaburzenie koncentracji uwagi oraz pamięci. Zgłaszając się do naszego gabinetu neurologicznego, możesz odbyć konsultację u doświadczonego neurologa, który jest także neurofizjologiem. Jeżeli borykasz się z tężyczką, zespołem cieśni nadgarstka, uszkodzeniem wielu nerwów obwodowych, wykonasz u nas także badanie EMG, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów.Badanie PSG jest istotne dla osób z różnymi zaburzeniami snu, problemami z chrapaniem i bezdechem sennym, bezsennością i innymi zaburzeniami. Jeżeli często budzisz w nocy, m.in. z powodu uczucia duszenia (braku powietrza), powinieneś poddać się diagnostyce badania snu. Badanie polisomnograficzne służy nie tylko postawieniu diagnozy, ale także dalszej taktyce leczenia skutków zaburzeń snu, ponieważ podczas diagnozy ocenia się wiele ważnych parametrów funkcjonowania organizmu.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page