top of page

Badanie EMG w Warszawie

Badanie EMG w Warszawie jest wykonywane w celu zdiagnozowania schorzeń nerwowo-mięśniowych; umożliwia ono zlokalizowanie zmian w mięśniach. Taka diagnostyka pozwala na ustalenie wielkości i charakteru schorzenia czy dynamiki nieprawidłowego procesu w danym mięśniu. Może mieć zastosowanie m.in. w przypadku dystrofii mięśniowej, rdzeniowym zaniku mięśni czy miastenii. EMG - czyli elektromiografia - to metoda badania i oceny stanu czynnościowego nerwów obwodowych, korzeni kręgosłupa i mięśni.


Spis treści:


Badania EMG wykonywane prywatnie w Warszawie

Badanie EMG wykonywane prywatnie w Warszawie jest procedurą konieczną do oceny lokalizacji, rodzaju oraz stopnia uszkodzenia mięśni oraz nerwów obwodowych. Badanie czynności elektrycznej mięśni neurolog przeprowadza przy użyciu jednorazowej elektrody igłowej, którą wprowadza do mięśnia. Wynik badania daje możliwość uzyskania informacji na temat wszystkich nieprawidłowości, które związane są z funkcjonowaniem konkretnych nerwów i mięśni.


Rodzaje

W większości przypadków badanie EMG jest synonimem badania neurograficznego, w którym ocenia się przewodzenie w nerwie bez użycia elektrod igłowych. Badanie neurograficzne, którego celem jest ocena przewodzenia w nerwach obwodowych, polega na pobudzaniu włókien ruchowych i czuciowych nerwów obwodowych za pomocą czynnika elektrycznego o małym natężeniu. Służy do tego płaska elektroda przymocowana do skóry. Badanie elektromiograficzne służy natomiast do oceny czynności spoczynkowej kontrolowanych mięśni. Polega ono na wprowadzeniu elektrody, czyli sterylnej, cienkiej igły, do sprawdzanego mięśnia. Przez elektrodę odbierana jest aktywność elektryczna, która jest wyświetlana na monitorze i oceniana. Badanie EMG wykonywane w naszym gabinecie jest wykorzystywane do:

- próby tężyczkowej, czyli sprawdzenia nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej;

- diagnostyki zespołu cieśni nadgarstka;

- diagnostyki zespołu kanału łokciowego;

- diagnostyki polineuropatii czyli zespołu wielonerwowego.

Na badania tego typu składają się badania mięśni, przewodnictwa w nerwach obwodowych, transmisji nerwowo-mięśniowej, nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. W gabinecie wykorzystujemy nowoczesną aparaturę, która doprowadza do mięśnia bodziec elektryczny i zapisuje jego czynność. To badanie elektrofizjologiczne wykorzystuje do stymulacji nerwów nieszkodliwe parametry prądu elektrycznego.


Lekarz z pacjentem

Kiedy zdecydować się na diagnostykę?

Jeśli chcesz wykonać tego typu badanie, zgłoś się do sprawdzonego neurologa, który po zakończeniu diagnostyki wydaje opis. W takim gabinecie neurologicznym doświadczony neurolog przeprowadza konsultacje, prowadzi terapię neurologiczną oraz wykonuje badania diagnostyczne. W naszym gabinecie oferujemy też polisomnografię (badanie bezdechu sennego), wlewy dożylne, iniekcje dożylne i domięśniowe.


Badanie EMG najlepiej przeprowadzić, jeżeli występują takie objawy, jak:

- ból w palcach, dłoni lub ramieniu, drętwienie rąk w nocy lub nad ranem;

- mrowienie w palcu serdecznym i małym;

ból przedramienia;

- napadowe drętwienie, mrowienie, skurcze mięśni, nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa, uczucia lęku, niepokoju, kołatania serca;

- drętwienie, pieczenie, osłabienie kończyn.


Warto zdiagnozować przyczyny tego typu objawów w celu podjęcia skutecznej terapii. Ten rodzaj badania jest odpowiedni nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale również dla tych, którzy większość dnia spędzają przy komputerze i odczuwają dolegliwości w obszarze nadgarstka czy przedramienia. Po wykonaniu badania w naszym gabinecie wynik dostępny jest jeszcze tego samego dnia.


Jaki jest cel badania EMG nadgarstka w Warszawie i od czego zależy jego cena?

Badanie EMG nadgarstka w Warszawie może być skuteczną diagnostyką w kierunku zespołu cieśni nadgarstka, a jego cena zależy od rodzaju wykonywanego badania. Diagnostyka obejmuje badanie włókien ruchowych i czuciowych nerwu pośrodkowego i nerwu łokciowego, a także badanie porównawcze. Do tego celu wykorzystywane są elektrody powierzchniowe mocowane na skórze nad mięśniem unerwianym przez stymulowany nerw. Zespół cieśni nadgarstka objawia się drętwieniem, mrowieniem oraz dolegliwościami bólowymi dłoni i/lub palców, drętwieniem rąk w nocy bądź też nad ranem, a także trudnościami w chwytaniu. Jednym ze sposobów leczenia jest nakładanie półsztywnych łusek na przedramię w trakcie snu lub poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Czasami zalecane jest również wykonanie badania nerwu łokciowego, co pozwala zdiagnozować, czy jego uszkodzenie nie przyczynia się do symptomów objawiających się w okolicach dłoni.


Koszt elektromiografii

Koszt elektromiografii jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju wykonywanej próby, np. miastenicznej lub tężyczkowej, a także od diagnozowanego zespołu np. cieśni nadgarstka (jednostronny, dwustronny) czy kanału łokciowego. Inna cena będzie również w przypadku badania polineuropatii, uszkodzenia korzeniowego kończyny oraz uszkodzenia splotu barkowego. Cennik badań możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej.

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page