top of page

Badanie EMG nadgarstka w Warszawie

Badanie EMG nadgarstka w Warszawie pozwala określić lokalizację uszkodzenia nerwu pośrodkowego, a także zidentyfikować inne przyczyny zespołu cieśni nadgarstka. Jeżeli odczuwasz dolegliwości bólowe w tym obszarze powinieneś wykonać elektromiografię, aby jak zdiagnozować problem i jak najszybciej poddać się ewentualnemu leczeniu. Pamiętaj, że zignorowanie neuropatii uciskowej może prowadzić do całkowitego, nieodwracalnego uszkodzenia nerwów, a także poważnego upośledzenia funkcji dłoni.


Spis treści:


Jak wygląda badanie EMG nadgarstka w Warszawie?

Badanie EMG nadgarstka jest wykonywane w naszym gabinecie w Warszawie po przeprowadzeniu konsultacji neurologicznej i poznaniu przez lekarza prowadzącego dolegliwości, na jakie cierpi pacjent. W naszym gabinecie specjalista bada rękę pacjenta, sprawdzając osłabienie podstawy mięśnia kciuka. Po zgięciu i poruszaniu nadgarstkiem w różnych pozycjach przez pacjenta, może sprawdzić drętwienie lub mrowienie w okolicy dłoni. Podczas badania neurofizjologicznego neurolog uciśnie nerw pośrodkowy w celu ustalenia, czy spowoduje to powyższe objawy. Elektromiografia jest najważniejszym badaniem diagnostycznym, dzięki któremu można ustalić najlepszą metodę leczenia. Jeżeli zasadne będzie wykonanie zabiegu operacyjnego skierujemy Cię do naszego neurochirurga, który specjalizuje się w wykonywaniu operacji odbarczających zespoły cieśni nadgarstka i zapewni Ci fachową opiekę. Ten zabieg zapobiegnie dalszym nieodwracalnym uszkodzeniom. W naszym gabinecie oferujemy także wlewy dożylne i iniekcje domięśniowe w celu podania leków przeciwbólowych lub/i przeciwzapalnych. Ponadto przeprowadzamy badania polisomnograficzne, które diagnozują zaburzenia snu.


Objawy i przyczyny ucisku w kanale nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to choroba neurologiczna, która powoduje długotrwały ból i drętwienie palców. Kanał nadgarstka to otwór utworzony przez kości w dolnej części nadgarstka i więzadło poprzeczne w jego górnej części. Przez kanał przechodzą naczynia, nerwy, ścięgna i błony maziowe. W tym miejscu znajduje się również nerw pośrodkowy tzn. główny nerw ramienia, który biegnie od splotu ramiennego do opuszków palców. Nerw pośrodkowy zapewnia funkcje czuciowe i motoryczne kciukowi i trzem środkowym palcom. Pełni także funkcję regulatora pracy gruczołów potowych oraz odpowiada za rozszerzanie i obkurczanie naczyń krwionośnych w zależności od działania czynników zewnętrznych i drażniących. Ze względu na to, że sam kanał nadgarstka jest dość wąski, mogą w nim wystąpić różnego rodzaju patologie. Wszelkie uciski i zwężenia naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych w tym miejscu prowadzą do zaburzenia dopływu krwi.


Objawy skłaniające do poddania się elektromiografii nadgarstka to:

- problemy podczas chwytania przedmiotów jedną lub obiema rękami,

- ból i drętwienie jednego lub obu ramion,

- uczucie mrowienia lub pieczenia w palcach,

- uczucie obrzęku palców,

- ból lub drętwienie, które nasilają się w nocy i utrudniają spanie (lub nad ranem).


Przyczyny ucisku nerwu w kanale nadgarstka:

- często powtarzane ruchy dłoni, na przykład podczas pisania lub korzystania z klawiatury,

- choroba stawów lub kości,

- zmiany hormonalne lub metaboliczne,

- zmiany poziomu cukru we krwi,

- inne choroby lub urazy nadgarstka.Lekarz z pacjentem


Od czego zależy cena badania EMG w Warszawie diagnozującego zespół cieśni nadgarstka i jakie są metody?

Cena badania EMG w Warszawie diagnozującego zespół cieśni nadgarstka zależy od tego, czy badanie będzie jednostronne czy obustronne. Elektromiografia to nieinwazyjna metoda wykorzystująca powierzchniowe elektrody skórne, która pozwala na ocenę przewodzenia impulsu wzdłuż nerwów w odpowiedzi na jego pobudzenie prądem elektrycznym. Badaniu towarzyszy uczucie mrowienia w miejscu przepływu prądu, a także mimowolny skurcz badanego mięśnia.


Elektromiografia igłowa

Elektromiografia igłowa to metoda diagnostyczna, w której wykorzystujemy jednorazową, bardzo cienką elektrodę igłową do oceny aktywności elektrycznej mięśni w spoczynku. Podczas badania, w momencie wprowadzenia elektrody do mięśnia, odczuwany jest lekki dyskomfort podobny w odczuciach do zwykłego zastrzyku domięśniowego. Wykonywana w naszym gabinecie diagnostyka ocenia siłę mięśni i sprawdza nadgarstki pod kątem obrzęku, deformacji i drętwienia oraz mierzy aktywność elektryczną nerwu w celu wykrycia wszelkich uszkodzeń nerwów lub mięśni. Elektromiografia pomaga sprawdzić unerwienie, szybkość przekazywania impulsów wzdłuż nerwu i reakcję mięśni. Nasz neurolog interpretuje uzyskane wyniki, stwierdza stopień, lokalizację i charakter uszkodzenia nerwu i daje zalecenia dotyczące terapii. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka ma na celu zmniejszenie bólu i drętwienia, mrowienia i pieczenia, utrzymanie lub zwiększenie siły mięśniowej oraz wspomaganie funkcji dłoni. Leczenie rozpoczyna się od stosowania leków i fizykoterapii, a w przypadku nieskuteczności stosuje się leczenie chirurgiczne polegające na uwolnieniu nerwu od czynników uciskających.


Skutki ignorowania problemu

Z konsultacją neurologiczną i badaniem EMG nie można zwlekać. Gdy pacjent odczuwa niepokojące objawy, powinien jak najszybciej udać się do specjalisty, który zapewni profesjonalną pomoc. Jeśli długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego w kanele nadgarstka nie jest leczony, rozwija się neuropatia uciskowo-niedokrwienna i można całkowicie utracić ruchomość dłoni. Jeśli zespół utrzymuje się przez dłuższy czas, rozwija się przewlekłe zaburzenie odżywiania komórek nerwowych. Najbardziej nieprzyjemnym objawem tej choroby jest ból rozprzestrzeniający się wzdłuż nerwu. Impuls z mózgu do mięśni i skóry ramienia jest słabo przekazywany. W rezultacie palce tracą ruchliwość. Wrażliwość skóry dłoni znacznie się zmniejsza. W zaawansowanych sytuacjach często rozwija się zanik mięśni i powstają przykurcze. Ucisk tętnic i żył ramienia powoduje bladość skóry i spadek miejscowej temperatury. Ręka staje się sina i opuchnięta. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja na niepokojące objawy i konsultacja ze specjalistą.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page