top of page
  • admin

Badanie cieśni nadgarstka w Warszawie

Zaktualizowano: 14 cze 2023

Badanie cieśni nadgarstka w Warszawie jest metodą diagnostyczną, która wykrywa zaburzenia przewodzenia w nerwie pośrodkowym. Na badanie kierowane są osoby, które odczuwają drętwienie, mrowienie oraz dolegliwości bólowe w palcach, dłoni lub ramieniu. Ta choroba dotyka najczęściej osoby wykonujące wiele czynności dłońmi, muzyków i pracowników biurowych (ze względu na używanie myszki komputerowej i pisanie na klawiaturze) ponieważ ich działalność zawodowa wiąże się z wykonywaniu jednostajnych, długich i powtarzających się ruchów ręki. Wymaga to rozpoznania, ponieważ brak leczenia może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerwów i upośledzenia funkcji ręki.


Spis treści


Na czym polega badanie cieśni nadgarstka w Warszawie?

Badanie cieśni nadgarstka w Warszawie jest wykonywane w celu sprawdzania aktywności przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Składa się na nie badanie włókien czuciowych i ruchowych nerwu pośrodkowego oraz nerwu łokciowego, a także badanie porównawcze. Kanał nadgarstka jest przestrzenią ograniczoną ze wszystkich stron strukturami kostnymi i aparatem więzadłowym przypominającym tunel, przez który przechodzi szereg ścięgien oraz nerw pośrodkowy do palców ręki. W przypadku obrzęku lub innego rodzaju zmiany, wielkości struktur anatomicznych tworzących kanał powodują, że nerw pośrodkowy jest uciskany, co jest główną przyczyną jego dysfunkcji i zespołu bólowego.


Objawy choroby

Objawy towarzyszące tej chorobie to m.in. mrowienie, ból, pieczenie i drżenie palców. Do tego może dojść osłabienie palców podczas ściskania i chwytania. Charakterystyczne są drętwienia palców w nocy lub nad ranem. Drętwienie niektórych palców lub dłoni również może okazać się objawem tej choroby. W przypadku bólu od nadgarstka do łokcia czy innych wyżej wspomnianych objawów warto skonsultować się z lekarzem, by stosunkowo wcześnie móc wyeliminować chorobę.

Główną metodą diagnostyczną jest elektromiografia, tj. badanie czynności skurczowej mięśni w zależności od poziomu stymulacji elektrycznej. Badanie to pozwala określić lokalizację uszkodzenia nerwu, a także zidentyfikować inne przyczyny, które powodują tę chorobę.


Lekarz i pacjent


Zespół cieśni nadgarstka - badanie EMG w Warszawie

By wykryć zespół cieśni nadgarstka, można przeprowadzić badanie EMG w Warszawie – czyli elektromiografię stosowaną w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. To diagnostyka umożliwiająca dokładne wskazanie położenia zmian chorobowych w badanych obszarach oraz przeprowadzenie oceny tempa ich zachodzenia. EMG umożliwia zbadanie czynności elektrycznej obszaru nadgarstka. Choroba ta wynika często z nadmiernego ucisku mechanicznego, gdy przestrzeń rozciągająca się od przedramienia do dłoni kurczy się i następuje ucisk na nerwy powodujący bardzo dokuczliwy ból.


Badanie neurofizjologiczne zespołu cieśni nadgarstka to diagnozowanie włókien czuciowych i ruchowych nerwu pośrodkowego i łokciowego. W naszym gabinecie neurologicznym - Konsultacje Diagnostyka i Terapia Neurologiczna można wykonać również badanie EMG zespołu kanału łokciowego, tężyczki (nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa), polineuropatii (choroba wielu nerwów obwodowych) oraz badanie snu (polisomnografię). Doświadczony neurolog przeprowadza konsultację między innymi z zakresu chorób nerwowo-mięśniowych, bólów głowy, zespołów bólowych kręgosłupa czy tężyczki. Oferujemy także leczenie dożylne i domięśniowe np. magnezem, wapniem lub witaminą C.


Rodzaje badania

Badania elektromiograficzne można przeprowadzić na dwa sposoby. Wyróżniamy rodzaje:

- igłowe - polega na rozpoznaniu reakcji na stymulację mięśnia poprzez bodziec elektryczny przy użyciu jednorazowej elektrody igłowej, która jest wkłuwana do mięśnia. Takie badanie umożliwia uzyskanie informacji o konkretnej jednostce ruchowej (neuron ruchowy oraz unerwiana przez niego grupa komórek mięśniowych). Za pomocą wyniku elektromiografii lekarz może odróżnić schorzenia mięśni od nieprawidłowości w nerwach obwodowych.

- powierzchniowe – związane jest z zastosowaniem elektrody naskórnej, która jest przyklejana do skóry nad brzuścem mięśnia. Przez elektrody przechodzi niewielki prąd, pobudzając nerwy, dzięki czemu można zaobserwować, jak one pracują.


Jak przygotować się do badania?

Do badania elektromiograficznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym wymogiem jest dokładne umycie ciała tylko wodą z mydłem, pamiętając również, aby nie nakładać na skórę kremów, olejków itp. Należy zdjąć biżuterię i ubrać się w luźną odzież, którą będzie można łatwo podwinąć. EMG jest wykonywane w pozycji leżącej, a czas jej trwania zależy od liczby badanych nerwów i mięśni. Najczęściej wynosi około pół godziny, po czym pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Należy pamiętać o konieczności poinformowania lekarza o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one wpływać na uzyskany wynik elektromiografii.

Badanie neurofizjologiczne włókien czuciowych przeprowadzane jest przez doświadczonego lekarza neurologa oraz techników. Wynik badania przekazujemy pacjentowi po zakończeniu badania, z którego wynika dokładny obraz możliwych uszkodzeń ręki.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page