top of page
  • admin

Badanie bezdechu sennego w Warszawie

Badanie bezdechu sennego w Warszawie pozwala określić przerwy w oddychaniu, epizody spadku poziomu tlenu w organizmie, chrapanie i inne objawy. Najprostszym sposobem diagnostycznym oferowanym w naszym gabinecie neurologicznym jest polisomnografia, która pozwala zarejestrować typowe objawy tej choroby, przewodnictwo tkanek nerwowo-mięśniowych i skontrolować poziom tlenu we krwi.


Spis treści:


Czym jest badanie bezdechu sennego w Warszawie?

Badanie bezdechu sennego jest oferowane przez wiele gabinetów neurologicznych w Warszawie, w tym przez nasz gabinet. Niestety w większości placówek wykonywane jest jedynie badanie poligraficzne bez oceny jakości, architektury i głębokości snu. W naszej placówce oferujemy pełną polisomnografię z oceną EEG czyli czynności bioelektrycznej mózgu w czasie snu. Badanie wykonywane jest podczas snu. W tym czasie specjalne urządzenie i czujniki rejestrują funkcje Twojego organizmu, takie jak aktywność elektryczną mózgu, poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi, pozycję ciała, chrapanie, ruchy oddechowe czy napięcie mięśniowe. Jednonocna polisomnografia jest zwykle wystarczająca do zdiagnozowania zaburzeń występujących podczas snu.


Czym jest ta choroba?

Bezdech senny to nagłe ustanie oddychania podczas snu na dłużej niż 10 sekund. Stan ten pogarsza jakość snu, co prowadzi do rozwoju zespołu przewlekłego zmęczenia, drażliwości, bólu głowy, a także nasilonych problemów z układem sercowo-naczyniowym. Bez prawidłowej diagnostyki i leczenia choroba ta może prowadzić do problemów z sercem. Czyni ono bowiem ogromny wysiłek, aby zrekompensować brak tlenu podczas snu. Ponieważ zwiększa się częstotliwość skurczów, wzrasta tym samym ciśnienie krwi. W związku z tym zwiększa się też ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, arytmii, zawału serca czy udaru. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym mogą mieć nawet 400-500 bezdechów na noc, co w sumie daje 3-4 godziny bez oddychania.


Bezdech senny może być:

- obturacyjny - występuje, gdy przepływ wdychanego powietrza jest zablokowany z powodu zapadnięcia się tkanek miękkich górnych dróg oddechowych (czyli zwężenia światła dróg oddechowych na skutek rozluźnienia mięśni języka, podniebienia) lub z innych przyczyn,

- centralny - występuje z powodu zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego, w którym zmniejsza się aktywność ośrodka oddechowego i przekazywania sygnałów z mózgu do mięśni oddechowych,

- mieszany - objawia się z powodu połączenia różnych przyczyn, które mogą powodować tymczasowe zaprzestanie oddychania.


Mężczyzna z bólem głowy

Objawy

Ta choroba może się przejawiać na wiele różnych sposobów. Do najczęstszych symptomów zalicza się:

- niespokojny sen,

- głośne chrapanie,

- budzenie się z suchością w ustach,

- wzmożone oddawanie moczu w nocy (więcej niż dwa razy),

- przebudzenie z powodu uczucia braku powietrza z odczuwaniem lęku,

- nadmierna potliwość.

Gdy zmagasz się z podobnymi problemami, możesz poddać się badaniu, które pozwoli potwierdzić bądź wykluczyć obecność tego schorzenia. Metodą badania snu, którą wykorzystujemy w naszym gabinecie, jest polisomnografia polegająca na jednoczesnym rejestrowaniu dużej liczby różnych parametrów czynności życiowych organizmu podczas snu, w tym aktywności mózgu. Dzięki temu lekarz uzyskuje bardzo dokładny obraz różnych procesów zachodzących w organizmie nocą. Wyniki tego badania dostarczają pełnych informacji o zaburzeniach oddychania występujących podczas snu oraz pozwalają zidentyfikować obecność, charakter i czas trwania przerw w oddychaniu.


Jak przeprowadza się badanie bezdechu sennego w Warszawie w domu pacjenta?

Badania bezdechu sennego nie wykonuje się w naszym gabinecie w Warszawie, tylko w domu pacjenta podczas nocnego wypoczynku. Jest to ważny aspekt dla neurologów w analizie zaburzeń snu i leczeniu bezsenności lub innych problemów. W trakcie badania specjalny sprzęt diagnostyczny rejestruje wiele wskaźników funkcjonowania organizmu podczas snu, na podstawie których nasz neurolog może stwierdzić, czy występują problemy ze snem (a także przyczyny ich pojawienia się) i zalecić skuteczne leczenie.


Urządzenie i czujniki do badania

Sprzęt diagnostyczny jest przenośny i nie przywiązuje człowieka do łóżka, a sama procedura jest prosta i nie powoduje dyskomfortu. Po konsultacji z naszym neurologiem otrzymujesz do domu aparat i czujniki, które podłączasz przed snem. Po zakończonej polisomnografii nasz specjalista dokonuje analizy zapisów i omawia je z Tobą. Uzyskujesz wtedy informację, czy cierpisz na tę chorobę i jaki jest stopień jej nasilenia. Takie badanie jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną zmierzającą do postawienia ostatecznego rozpoznania, dzięki czemu szybko można podjąć decyzję o wyborze najlepszej metody leczenia.


Nasza oferta

Dokładne informacje na temat tego badania oraz jego ceny znajdują się na naszej stronie internetowej. Ponadto możesz otrzymać ważne dla Ciebie informacje, kontaktując się z nami telefonicznie. Wchodząc na naszą stronę internetową, masz również możliwość zapoznania się z całą naszą ofertą, na którą składa się:

- konsultacja neurologiczna udzielana przez profesora specjalizującego się w leczeniu padaczki, guzów mózgu, polineuropatii, mononeuropatii, chorób nerwowo-mięśniowych, bólów głowy, zespołów bólowych kręgosłupa oraz tężyczki,

- badanie EMG w kierunku cieśni nadgarstka, zespołu kanału łokciowego, tężyczki, polineuropatii,

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page